tin 1.8.0 - en to sv translation catalogue (350 entries)

en: (unknown)
sv: (okänd)

en: NULL
sv: NOLL

en: 1 Response
sv: 1 svar

en: 
    %s contains no newsgroups. Exiting.
sv: 
    %s innehåller inga nyhetsgrupper. Avslutar.

en: all
sv: alla

en: All groups
sv: Alla grupper

en: Article cancelled (deleted).
sv: Artikel avbruten (borttagen).

en: Article cannot be cancelled (deleted).
sv: Artikel kan inte avbrytas (tas bort).

en: Article deleted.
sv: Artikel borttagen.

en: 
    Your article:
      "%s"
    will be posted to the following %s:
sv: 
    Din artikel:
      "%s"
    kommer att postas till följande %s:

en: Article not posted!
sv: Artikel inte postad!

en: Article unavailable
sv: Artikel ej tillgänglig

en: articles
sv: artiklar

en: article
sv: artikel

en: Article
sv: Artikel

en:  at %s
sv:  den %s

en: %*s[-- %s/%s, encoding %s%s%s, %d lines%s%s --]
sv: %*s[-- %s/%s, kodar %s%s%s, %d rader%s%s --]

en: , charset:
sv: , teckenuppsättning:

en: %*s[-- Description: %s --]
sv: %*s[-- Beskrivning: %s --]

en: %d Authentication failed
sv: %d Autentisering misslyckades

en:     Please enter password:
sv:     Ange lösenord:

en:     Please enter username:
sv:     Vänligen ange användarnamn:

en: Bad command. Type '%s' for help.
sv: Felaktigt kommando. Skriv "%s" för hjälp.

en: *** Beginning of article ***
sv: *** Början av artikel ***

en: Cannot create %s
sv: Kan inte skapa %s

en: Can't open %s
sv: Kan inte öppna %s

en: *** Posting not allowed ***
sv: *** Postning inte tillåten ***

en: %s is a directory
sv: %s är en katalog

en: Checking for new groups...
sv: Letar efter nya grupper...

en: Command failed: %s
sv: Kommando misslyckades: %s

en: Connecting to %s...
sv: Ansluter till %s...

en: Default
sv: Förvald

en: *** End of article ***
sv: *** Slut på artikel ***

en: *** End of articles ***
sv: *** Slut på artiklar ***

en: *** End of groups ***
sv: *** Slut på grupper ***

en: *** End of thread ***
sv: *** Slut på tråd ***

en: Can't unlock %s
sv: Kan inte låsa upp %s

en: Corrupted file %s
sv: Skadad fil %s

en: No permissions to go into %s
sv: Inga rättigheter att gå in i %s

en: No read permissions for %s
sv: Inga läsrättigheter för %s

en: File %s does not exist
sv: Filen %s existerar inte

en: No write permissions for %s
sv: Inga skrivrättigheter för %s

en: errors
sv: fel

en: error
sv: fel

en: Exiting...
sv: Avslutar...

en: Extracting %s...
sv: extraherar %s...

en: Enter pattern [%s]>
sv: Ange mönster [%s]>

en: -- forwarded message --
sv: -- vidarebefordrat meddelande --

note: SCORE_MAX
en: Full
sv: Fullständig

en: Comment (optional)  :
sv: Kommentar (valfri)  :

en: %s%s: Unknown host.
sv: %s%s: Okänd värd.

en: Please use %.100s instead
sv: Vänligen använd %.100s istället

en: Group %s is moderated. Continue?
sv: Grupp %s är modererad. Fortsätta?

en: groups
sv: grupper

en: Rereading %s...
sv: Läser om %s...

en: Top Level Commands
sv: Toppnivåkommandon

en: Group Selection
sv: Gruppval

en: group
sv: grupp

en: Browse URLs in article
sv: Bläddra URL:er i artikel

en: display last page of article
sv: visa sista sidan av artikel

en: display next article
sv: visa nästa artikel

en: display first article in next thread
sv: visa första artikel i nästa tråd

en: display next unread article
sv: visa nästa olästa artikel

en: display previous article
sv: visa föregående artikel

en: display previous unread article
sv: visa föregående olästa artikel

en: return to group selection level
sv: återgå till gruppvalsnivå

en: search forwards within this article
sv: sök framåt inom denna artikel

en: report bug or comment via mail to %s
sv: rapportera fel eller kommentar via e-post till %s

en: edit filter file
sv: redigera filterfil

en: get help
sv: få hjälp

en: down one line
sv: en rad ner

en: up one line
sv: upp en rad

en: down one page
sv: ner en sida

en: up one page
sv: upp en sida

en: return to previous menu
sv: återgå till föregående meny

en: quit tin immediately
sv: avsluta tin omedelbart

en: redraw page
sv: rita om sida

en: repeat last search
sv: repetera senaste sökning

en: show version information
sv: visa versionsinformation

en: choose first thread in list
sv: välj första tråd i lista

en: choose last thread in list
sv: välj sista tråd i lista

en: mark article as unread
sv: markera artikel som oläst

en: display next group
sv: visa nästa grupp

en: display previous group
sv: visa föregående grupp

en: select group (make "hot")
sv: välj grupp (gör "het")

en: select thread
sv: välj tråd

en: 0 - 9	  choose thread by number
sv: 0 - 9	  välj tråd efter nummer

en: toggle selection of thread
sv: växla val av tråd

en: choose first group in list
sv: välj första grupp i lista

en: choose group by name
sv: välj grupp efter namn

en: 0 - 9	  choose group by number
sv: 0 - 9	  välj grupp efter nummer

en: choose last group in list
sv: välj sista grupp i lista

en: quit
sv: avsluta

en: quit without saving configuration changes
sv: avsluta utan att spara konfigurationsändringar

en: read chosen group
sv: läs vald grupp

en: search forwards for a group name
sv: sök framåt efter ett gruppnamn

en: subscribe to chosen group
sv: prenumerera på vald grupp

en: unsubscribe from chosen group
sv: säg upp prenumeration av vald grupp

en: unsubscribe from groups that match pattern
sv: säg upp prenumeration av grupper som matchar mönster

en: sort the list of groups
sv: sortera listan av grupper

en: 0 - 9	  choose article by number
sv: 0 - 9	  välj artikel efter nummer

en: choose first article in list
sv: välj första artikel i lista

en: choose last article in list
sv: välj sista artikel i lista

en: read chosen article
sv: läs vald artikel

en: Display properties
    ------------------
sv: Visa egenskaper
    ---------------

en: Miscellaneous
    -------------
sv: Diverse
    -------

en: Moving around
    -------------
sv: Flytta runt
    -----------

en: Group/thread/article operations
    -------------------------------
sv: Operationer för grupp/tråd/artikel
    ----------------------------------

en: Group Level Commands
sv: Gruppnivåkommandon

en: Please enter a valid character
sv: Vänligen ange ett giltigt tecken

en: *** No postponed articles ***
sv: *** Inga uppskjutna artiklar ***

en: You are not subscribed to this group
sv: Du är inte prenumerant av denna grupp

en: No previous expression
sv: Inget tidigare uttryck

en: incomplete
sv: ej komplett

en: Last
sv: Sista

en: -- Last response --
sv: -- Sista svaret --

en: Lines %s
sv: Rader %s

en: Mail
sv: Post

en: mailbox
sv: postlåda

en: Mail article(s) to [%.*s]>
sv: Skicka artikel(ar) till [%.*s]>

en: Mailing log to %s
sv: Skickar logg till %s

en: Mail BUG REPORT to %s?
sv: Skicka FELRAPPORT till %s?

en: Mailed
sv: Skickad

en: Mailing to %s...
sv: Skickar till %s...

en: %s marked as unread
sv: %s markerad som oläst

en: Mark
sv: Markera

en: Mark all articles as read%s?
sv: Markera alla artiklar som lästa%s?

en: Mark group %s as read?
sv: Markera grupp %s som läst?

en: Mark thread as read%s?
sv: Markera tråd som läst%s?

en: Matching %s groups...
sv: Matchar %s grupper...

en: <n>=set current to n; %s=next unread; %s=search pattern; %s=kill/select
sv: <n>=sätt nuvarande till n; %s=nästa olästa; %s=sökmönster; %s=döda/välj

en: %s=line up; %s=line down; %s=page up; %s=page down; %s=top; %s=bottom
sv: %s=rad upp; %s=rad ner; %s=sida upp; %s=sida ned; %s=topp; %s=botten

en: %s=search forwards; %s=search backwards; %s=quit
sv: %s=sök framåt; %s=sök bakåt; %s=avsluta

en: %s=line down; %s=line up; %s=help; %s=move; %s=quit; %s=toggle all/unread
sv: %s=rad ner; %s=rad upp; %s=hjälp; %s=flytta; %s=avsluta; %s=växla alla/olästa

en: %s=help; %s=line down; %s=line up; %s=quit; %s=tag; %s=mark unread
sv: %s=hjälp; %s=rad ner; %s=rad upp; %s=avsluta; %s=märk; %s=markera oläst

en: --More--
sv: --Mer--

en: Moving %s...
sv: Flyttar %s...

en: , name:
sv: , namn:

en: Goto newsgroup [%s]>
sv: Gå till diskussionsgrupp [%s]>

en: newsgroups
sv: diskussionsgrupper

en: newsgroup
sv: diskussionsgrupp

en: Try and save newsrc file again?
sv: Försöka att spara filen newsrc igen?

en: -- Next response --
sv: -- Nästa svar --

en: No
sv: Nej

en: *** No articles ***
sv: *** Inga artiklar ***

en: No articles have been posted
sv: Inga artiklar har postats

en: *** No description ***
sv: *** Ingen beskrivning ***

en: No filename
sv: Inget filnamn

en: No group
sv: Ingen grupp

en: *** No groups ***
sv: *** Inga grupper ***

en: No more groups to read
sv: Inga fler grupper att läsa

en: No last message
sv: Inget sista meddelande

en: No mail address
sv: Ingen e-postadress

en: No match
sv: Ingen match

en: No more groups
sv: Inga fler grupper

en: No newsgroups
sv: Inga diskussionsgrupper

en: No next unread article
sv: Slut på olästa artiklar

en: No previous group
sv: Ingen föregående grupp

en: No previous unread article
sv: Ingen föregående oläst artikel

en: No responses
sv: Inga svar

en: No search string
sv: Ingen söksträng

en: No subject
sv: Inget ämne

en: Only
sv: Endast

en: Option not enabled. Recompile with %s.
sv: Flagga inte aktiverad. Bygg om med %s.

en: Options Menu
sv: Alternativmenyn

en: Post a followup...
sv: Posta en uppföljning...

en: Post to newsgroup(s) [%s]>
sv: Posta till diskussionsgrupp(er) [%s]>

en: Posting article...
sv: Postar artikel...

en: Hot %s
sv: Hetta %s

en: Tagged %s
sv: Märkt %s

en: Do you really want to quit?
sv: Vill du verkligen avsluta?

en: Do you really want to quit without saving your configuration?
sv: Vill du verkligen avsluta utan att spara din konfiguration?

en: Do you want to abort this operation?
sv: Vill du avbryta denna operation?

en: Do you want to exit tin immediately?
sv: Vill du avsluta tin omedelbart?

en: Reading ('q' to quit)...
sv: Läser ("q" för att avsluta)...

en: Reading %sarticles...
sv: Läser %sarticles...

en: Reading %sattributes file...
sv: Läser %sattributfil...

en: Reading %sconfig file...
sv: Läser %skonfigurationsfil...

en: Reading filter file...
sv: Läser filterfil...

en: Reading %s groups...
sv: Läser %s grupper...

en: Reading groups from active file...
sv: Läser grupper från aktiv fil...

en: (%d:%02d remaining)
sv: (%d:%02d återstår)

en: Error: rename %s to %s
sv: Fel: byt namn på %s till %s

en: Reset newsrc?
sv: Återställ newsrc?

en: Press <RETURN> to continue...
sv: Tryck <RETURN> för att fortsätta...

en: Select Lines: (</>num):
sv: Välj rader: (</>num):

en: Select time in days   :
sv: Välj tid i dagar   :

en: Showing unread groups only
sv: Visar endast olästa grupper

en: Save
sv: Spara

en: Save '%s' (%s/%s)?
sv: Spara "%s" (%s/%s)?

en: Save configuration before continuing?
sv: Spara konfiguration före du fortsätter?

en: Save filename>
sv: Spara filnamn>

en: Saved
sv: Sparad

en: Saved %s...
sv: Sparade %s...

en: Nothing was saved
sv: Ingenting sparades

en: 
    %s %d %s from %d %s
sv: 
    %s %d %s från %d %s

en: -- %s saved to %s%s --
sv: -- %s sparad till %s%s --

en: -- %s saved to %s - %s --
sv: -- %s sparad till %s - %s --

en: Saving...
sv: Sparar...

en: %s: screen is too small
sv: %s: skärm är för liten

en: screen is too small, %s is exiting
sv: skärm är för liten, %s avslutas

en: Search backwards [%s]>
sv: Sök bakåt [%s]>

en: Search forwards [%s]>
sv: Sök framåt [%s]>

en: Searching...
sv: Söker...

en: Select article>
sv: Välj artikel>

en: Select option number before text or use arrow keys and <CR>. 'q' to quit.
sv: Välj alternativnummer före texten eller använd piltangenter och <CR>. "q" avsluta.

en: Select group>
sv: Välj grupp>

en: Select thread >
sv: Välj tråd >

en: <SPACE>
sv: <BLANKSTEG>

en: Starting: (%s)
sv: Startar: (%s)

en: List Thread (%d of %d)
sv: Lista tråd (%d av %d)

en: Thread (%.*s)
sv: Tråd (%.*s)

en: %d days
sv: %d dagar

en: Thread
sv: Tråd

en: threads
sv: trådar

en: thread
sv: tråd

en: Thread %4s of %4s
sv: Tråd %4s av %4s

en: Threading articles...
sv: Trådar artiklar...

en: %d Trying to lock %s
sv: %d Försöker att låsa %s

en:            h=help
sv:            h=hjälp

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Error decoding %s : %s
sv: Fel vid avkodning av %s : %s

en: No end.
sv: Inget slut.

en: %s successfully decoded.
sv: %s lyckades avkodas.

en: unread
sv: oläst

en: Updated
sv: Uppdaterad

en: Updating
sv: Uppdaterar

en:   -h       this help message
sv:   -h       detta hjälpmeddelande

en: 
    Mail bug reports/comments to %s
sv: 
    Skicka felrapporter/kommentarer till %s
    Rapportera synpunkter på översättningen till <tp-sv@listor.tp-sv.se>.

en:   -w       post an article and exit
sv:   -w       posta en artikel och avsluta

en:   -z       start if any unread news
sv:   -z       starta om det finns olästa diskussioner

en: A Usenet reader.
    
    Usage: %s [options] [newsgroup[,...]]
sv: En applikation för att läsa diskussionsgrupper.
    
    Användning: %s [flaggor] [diskussionsgrupp[,...]]

en:   -V       print version & date information
sv:   -V       skriv ut version & datuminformation

en: View '%s' (%s/%s)?
sv: Visa "%s" (%s/%s)?

en: Writing attributes file...
sv: Skriver attributfil...

en: %d Responses
sv: %d svar

en: Added %d %s
sv: Lade till %d %s

en: Yes
sv: Ja

en:     You have mail
sv:     Du har post

en: toggle color
sv: växla färg

en: No beginning.
sv: Ingen början.

en: No data.
sv: Inget data.

en: Unknown error.
sv: Okänt fel.

en: 	Checksum of %s (%ld %s)
sv: 	Kontrollsumma för %s (%ld %s)

en: perform PGP operations on article
sv: genomför PGP-operationer på artikel

en: %s=encrypt, %s=sign, %s=both, %s=quit:
sv: %s=kryptera, %s=signera, %s=båda, %s=avsluta:

en: %s=sign, %s=sign & include public key, %s=quit:
sv: %s=signera, %s=signera & inkludera publik nyckel, %s=avsluta:

en: Connecting to %s:%u...
sv: Ansluter till %s:%u...

en: Disconnecting from server...
sv: Kopplar ner från server...

en: 205  Closing connection
sv: 205  Stänger anslutning

en:   -A       force authentication on connect
sv:   -A       tvinga autentisering vid anslutning

en:   -Q       quick start. Same as -nqd
sv:   -Q       snabbstart. Samma som -nqd

en: 
    Connection to %s:
sv: 
    Anslutning till %s:

en: Giving up...
sv: Ger upp...

en: %s/tcp: Unknown service.
sv: %s/tcp: Okänd tjänst.

en: Can't open %s. Try %s -r to read news via NNTP.
sv: Kan inte öppna %s. Försök med %s -r för att läsa diskussionsgrupper via NNTP.

en:   -Q       quick start. Same as -qd
sv:   -Q       snabbstart. Samma som -qd

en: Your server does not have Xref: in its NOV-files.
sv: Din server har inte Xref: i sina NOV-filer.

en: %d %s printed
sv: %d %s utskriven

en: Print
sv: Skriv ut

en: Printing...
sv: Skriver ut...

en: No command
sv: Inget kommando

en: Pipe
sv: Rör

en: Shell Command (%s)
sv: Skalkommando (%s)

en: Enter shell command [%s]>
sv: Ange skalkommando [%s]>

en: Group %.*s ('q' to quit)...
sv: Grupp %.*s ("q" för att avsluta)...

en: Group %.*s...
sv: Grupp %.*s...

en: Server unavailable
sv: Server ej tillgänglig

en: Trying %s
sv: Försöker med %s

en: None
sv: Ingen

en: Subject
sv: Ämne

en: References
sv: Referenser

en: No
sv: Nej

en: Yes
sv: Ja

en: Hide All
sv: Göm alla

en: Address
sv: Adress

en: Full Name
sv: Hela namnet

en: Address and Name
sv: Adress och namn

en: Sum
sv: Summa

en: Average
sv: Medelvärde

en: Lines
sv: Rader

en: Score
sv: Poäng

en: Lines & Score
sv: Rader & poäng

en: Black
sv: Svart

en: Red
sv: Röd

en: Green
sv: Grön

en: Brown
sv: Brun

en: Blue
sv: Blå

en: Pink
sv: Rosa

en: Cyan
sv: Turkos

en: White
sv: Vit

en: Gray
sv: Grå

en: Light Red
sv: Ljusröd

en: Light Green
sv: Ljusgrön

en: Yellow
sv: Gul

en: Light Blue
sv: Ljusblå

en: Light Pink
sv: Ljusrosa

en: Light Cyan
sv: Ljusturkos

en: Light White
sv: Ljusvit

en: Nothing
sv: Ingenting

en: Space
sv: Blanksteg

en: Underline
sv: Understruken

en: Blinking
sv: Blinkande

en: Bold
sv: Fet

en: none
sv: ingen

en: commands
sv: kommandon

en: select
sv: välj

en: Shell archive
sv: Skalarkiv

en: Subject: (descending)
sv: Ämne: (fallande)

en: Subject: (ascending)
sv: Ämne: (stigande)

en: From: (descending)
sv: Från: (fallande)

en: From: (ascending)
sv: Från: (stigande)

en: Date: (descending)
sv: Datum: (fallande)

en: Date: (ascending)
sv: Datum: (stigande)

en: Score (descending)
sv: Poäng (fallande)

en: Score (ascending)
sv: Poäng (stigande)

en: Lines: (descending)
sv: Rader: (fallande)

en: Lines: (ascending)
sv: Rader: (stigande)

en: Always Keep
sv: Behåll alltid

en: Always Remove
sv: Ta alltid bort

en: Nothing special
sv: Ingenting speciellt

en: no
sv: nej

en: Display Options
sv: Visningsalternativ

en: Thread articles by
sv: Tråda artiklar efter

en: Sort articles by
sv: Sortera artiklar efter

en: Sort threads by
sv: Sortera trådar efter

en: Show only unread articles
sv: Visa endast olästa artiklar

en: Filter which articles
sv: Filtrera vilka artiklar

en: Display signatures
sv: Visa signaturer

en: Display "a as Umlaut-a
sv: Visa "a som Umlaut-a

en: Use ANSI color
sv: Använd ANSI-färg

en: Color of signatures
sv: Färg för signaturer

en: Mail address (and fullname)
sv: E-postadress (och hela namnet)

en: Mailbox format
sv: Format på postlåda

en: # Format of the mailbox.
sv: # Format på postlåda.

en: Mail directory
sv: Postkatalog

en: External inews
sv: Extern inews

en: Remove ~/.article after posting
sv: Ta bort ~/.article efter postning

en: Version: %s %s release %s ("%s") %s %s
sv: Version: %s %s utgåva %s ("%s") %s %s

en: Version: %s %s release %s ("%s")
sv: Version: %s %s utgåva %s ("%s")

en: Unreachable?
sv: Ej nåbar?

en: Read (%s)
sv: Läs (%s)

en: Posting: %.*s ...
sv: Postar: %.*s ...

note: Check if okay to read
en: Aborting read, please wait...
sv: Avbryter läsning, var god vänta...

en: Aborted read
sv: Avbröt läsning

en: unchanged
sv: oförändrad

en: [- Unavailable -]
sv: [- Ej tillgänglig -]

en: bytes
sv: byte

en: unread
sv: oläst

en: all
sv: alla
